İspanya'da Altın Vize Programı

İspanya'da Altın Vize Programı

22 Kasım 2018 İrfan Güler

İspanya'da Golden Visa (Altın Vize) Programı

Bir oturma izni edinmek, yabancı yatırımcılar için bir zorunluluk ve de çoğu insan için konsolosluklara ve göçmenlik yetkili mercilerine birçok ziyareti de içeren zorlu bir süreçtir. Ancak, İspanyol Hükümeti bu izni almak için kalifiye yatırımcılara basit ve de etkili bir yol sunmaktadır: Golden Visa Programı.

Neden İspanya?

Yüksek yaşam kalitesi İspanya düzenli olarak en kaliteli yaşam standartlarına sahip ülkeler listesinde yer almaktadır.

Yatırımcılar için bir platform Portekiz'le birlikte Avrupa'nın en güneybatı ucunda bulunarak, Afrika ve Amerika'ya kolay erişim sunmaktadırlar.

Gerçek kişiler için alışılagelmiş olmayan bir yerleşimci vergi rejimi Bireyler, İspanya'da %24 gibi Avrupa ölçeğinde düşük bir sabit orandan faydalanabilmektedir.

Dil avantajı İspanyolca dünya genelinde 700 milyon kişi tarafından konuşulmakta ve ayrıca 20'den fazla ülkenin resmi dili konumuna sahip bulunmaktadır.

Şartlar nelerdir?

İspanya'da aşağıdaki yatırımlar, Golden Visa için elverişlidir:

a. Minimum değeri € 500,000 olan bir gayrimenkul almak (ilk € 500,000 ipotekten muaf olmalıdır); b. İspanyol bono ve tahvillerinde € 2 milyon; c. İspanyol şirketlerinin hisselerinde € 1 milyon ya da bir banka hesabında € 1 milyon bulundurmak; d. İspanya'da gerçekleştirilecek, kamu menfaatine yönelik projeler yapmak.

Golden Visa süresi ne kadardır?

İspanya'da Golden Visa, başlangıçta bir yıllığına geçerlidir. Yatırımcılar daha sonra, 2 yıllığına geçerli olan ve ardından 5 yıllık periyotlarda yenilenen oturma iznine başvurabilirler.

Vatandaşlığa başvurabilir miyim?

İspanya'da genel bir kural olarak, mukimler, 10 yıllık bir yaşama süresinden sonra, İspanyol vatandaşlığına başvurabilirler. Latin-Amerikan ülkelerinin vatandaşları, Andora, Ekvator Ginesi, Filipinler, Portekiz ya da Sefarad kökenli olanlar, iki yıllık oturma süresine ihtiyaç duymaktadırlar.

Tüm bu hususlar ve daha fazla bilgi için almak için Göğüş Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz. Büromuz işbirliği halinde bulunduğu İspanyol hukuk ofisleriyle birlikte konuyla ilgili her türlü bilgilendirmeyi yapmaktadır.